W dniu dzisiejszym, 22 maja 2026 roku, przy pomniku w Lesie Stockim odbyły się uroczyste obchody rocznicy bitwy stoczonej 24 maja 1945 roku pomiędzy zgrupowaniem Armii Krajowej – Delegatury Sił Zbrojnych pod dowództwem mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” a oddziałami NKWD, KBW, UB i MO. Była to jedna z największych bitew antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na ziemiach polskich po II wojnie światowej.
W programie obchodów znalazły się: rys historyczny wydarzeń, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem ku czci poległych bohaterów.
W wydarzeniu udział wzięli: Krzysztof Bartuzi – Zastępca Burmistrza Końskowoli oraz Barbara Stefanek-Nowacka – Przewodnicząca Rady Miasta Końskowola.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości za wspólną obecność i godne uczczenie pamięci żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Końskowoli, Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Chrząchowie oraz Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Kochanowskiego w Starym Pożogu.
Dziękujemy również radnej z Lasu Stockiego Małgorzacie Kozak, mieszkańcom, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przebieg wydarzenia.







