Gminną jednostką organizacyjną realizującą zadania oświatowe zlecone przez organ prowadzący publiczne placówki oświatowe na terenie Gminy Końskowola, jest Centrum Usług Wspólnych w Końskowoli. CUW, do niedawna Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych w Końskowoli – została utworzona została na podstawie Uchwały Nr XVI/87/95 Rady Gminy Końskowola z dnia 4 grudnia 1995 r. w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej gminy.
Wspólna obsługa prowadzona jest dla następujących placówek oświatowych:
Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Końskowoli
Losy oświaty w Końskowoli są ściśle związane z tradycją kościelną oraz przemianami społecznymi i politycznymi. Już przed 1418 rokiem istniała tu szkoła parafialna, a w czasach Komisji Edukacji Narodowej (od 1773 r.) działała szkoła elementarna. W XIX wieku funkcjonowały też szkoła rzemieślnicza oraz ewangelicka, a w okresie rusyfikacji – także szkoły tajne.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rozwijano szkolnictwo powszechne, choć warunki lokalowe były trudne. W 1936 roku powołano Komitet Budowy Szkoły, lecz prace przerwała wojna. Po jej zakończeniu kontynuowano starania i w 1953 roku rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego, który stał się ważnym ośrodkiem edukacyjnym.
W 1999 roku, po reformie oświaty, powołano Gimnazjum w Końskowoli, a w 2003 roku utworzono Zespół Szkół, który w 2005 roku przyjął za patrona Henryka Sienkiewicza. Reforma z 2017 roku zlikwidowała gimnazja – obecnie funkcjonuje 8-klasowa Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza z oddziałami przedszkolnymi.
Zespół Placówek Oświatowych im. J. Kochanowskiego w Starym Pożogu
Początki oświaty w Pożogu sięgają 1913 roku, kiedy działała tu jednoklasowa szkoła prywatna. W 1916 roku powstały dwie czterooddziałowe szkoły – w Starym i Nowym Pożogu. Nauka odbywała się w chłopskich domach, w trudnych warunkach. W 1928 roku, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, szkoła została przeniesiona do budynku remizy.
W latach 50. powołano Komitet Budowy Szkoły. Zebrane fundusze pozwoliły rozpocząć budowę nowego budynku, którego kamień węgielny wmurowano 2 maja 1958 roku. Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 20 listopada 1960 roku. Budynek mieścił siedem klas, przedszkole, mieszkania dla nauczycieli, a także boisko i bieżnię.
W 1975 roku szkoła otrzymała imię Jana Kochanowskiego, a w 1984 roku uroczyście upamiętniono 400. rocznicę śmierci patrona. W ostatnich latach szkoła aktywnie uczestniczy w projektach edukacyjnych, m.in. Akademii Kompetencji Kluczowych. W 2019 roku pozyskała nowy sprzęt komputerowy i tablicę interaktywną.
Obecnie szkoła w Pożogu liczy dziewięć oddziałów i kontynuuje tradycję edukacyjną z myślą o przyszłości.
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Chrząchowie
Szkoła Podstawowa w Chrząchowie funkcjonuje co najmniej od 1917 roku, kiedy działała jako czteroklasowa placówka pod rządami austriackimi. Lekcje odbywały się w domach nauczycieli. Po odzyskaniu niepodległości szkoła rozwijała się dynamicznie. Mimo wybuchu II wojny światowej, placówka kontynuowała działalność, a nauczyciele – przy wsparciu mieszkańców – prowadzili zajęcia przez cały okres okupacji.
Po wojnie szkoła była rozbudowywana. Od 1957 roku działała tu również Szkoła Przysposobienia Rolniczego oraz Uniwersytet Powszechny. W 1966 roku utworzono klasę ósmą. Mimo trudnych warunków, szkoła prowadziła aktywne życie społeczne i kulturalne.
W 1981 roku placówka otrzymała imię Marii Konopnickiej. Nowy budynek szkolny został otwarty 26 października 1994 roku. W 1996 roku do szkoły przeniesiono dwa oddziały przedszkolne. Po reformie z 1998 roku szkoła stała się sześcioletnią, a jej absolwenci kontynuowali naukę w gimnazjum w Końskowoli.
W ostatnich latach szkoła realizowała liczne projekty edukacyjne, w tym Comenius, Erasmus+ i POWER. Gościła studentów z całego świata w ramach współpracy z AIESEC, a także brała udział w międzynarodowym projekcie „Today’s Readers, Future Leaders”.
Obecnie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Chrząchowie działają dwa oddziały przedszkolne i osiem klas. Placówka łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do edukacji.
Gminne Przedszkole w Końskowoli
Gminne Przedszkole w Końskowoli działa nieprzerwanie od września 1962 roku. Początkowo mieściło się w budynku parafialnym, a opieką objęto 55 dzieci. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na edukację przedszkolną, podjęto decyzję o budowie nowego obiektu.
Od stycznia 1997 roku przedszkole funkcjonuje w nowoczesnym, piętrowym budynku przy ul. Lubelskiej 91. Obiekt został w pełni przystosowany do potrzeb najmłodszych – posiada przestronne sale dydaktyczne, salę gimnastyczną, plastyczną, własną kuchnię, szatnie oraz windę do transportu posiłków. W 2019 roku budynek przeszedł termomodernizację i został wyposażony w kolektory słoneczne.
Obecnie do przedszkola uczęszcza 100 dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Placówka realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz własne programy dostosowane do potrzeb dzieci. Oferuje także liczne zajęcia dodatkowe: język angielski, rytmikę, taniec ludowy, plastykę, gimnastykę korekcyjną i katechezę. Dzieci z dodatkowymi potrzebami mogą liczyć na wsparcie logopedy, pedagoga i psychologa.