21 października 2019

Jakość powietrza na terenie Gminy Końskowola

Aby jak najskuteczniej informować mieszkańców o stanie jakości powietrza, na budynku Urzędu Gminy Końskowola został zainstalowany czujnik, który mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób szczególnie narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami układu oddechowego).

Zachęcamy mieszkańców Gminy do obserwowania naszej strony internetowej www.konskowola.info.pl gdzie codziennie pojawia się aktualna informacja o jakości powietrza. Informacje te można również śledzić poprzez mapy znajdujące się pod poniższym adresem: https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10.

Powyższe dane pomiarowe mają jedynie charakter pomocniczy i informacyjny. Przy prowadzeniu czynności administracyjnych i prawnych należy korzystać z informacji dotyczących oceny jakości powietrza, sporządzanych w ramach państwowego monitoringu środowiska przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Syngeos – Nasze Powietrze na telefony komórkowe z systemem Android oraz IOS. Aplikacja poinformuje o bieżącym stanie powietrza w Państwa okolicy. Bazuje ona na własnej infrastrukturze czujników oraz na danych pobieranych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), dzięki czemu dane są bardzo szczegółowe i aktualne. Oprócz stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 – w aplikacji można sprawdzić aktualną temperaturę, wilgotność i ciśnienie.