20 kwietnia 2020

Bezpłatne maseczki do ochrony przed koronawirusem dla każdego mieszkańca Gminy Końskowola.

Dzisiaj (20 kwietnia) rozpocznie się dystrybucja maseczek ochronnych dla mieszkańców Gminy Końskowola. Maseczki w ilości dziewięciu tysięcy  sztuk zostały zamówione ponad tydzień temu.  Mimo wielu starań nie udało się skrócić czasu oczekiwania na realizację zamówienia. Popyt na tego rodzaju towar jest tak duży, że producenci nie są w stanie sprostać ilości zamówień i jak twierdzą odmawiają przyjmowania  kolejnych terminowych zamówień.

Przygotowaniem i dystrybucją  maseczek  zajmą się pracownicy Urzędu Gminy Końskowola, Ośrodka Pomocy Społecznej, DDP Stara Wieś wspólnie z sołtysami poszczególnych wsi oraz druhami z OSP.

Przekazane do użytku maseczki ochronne są środkami wielokrotnego użytku, zostały wyprodukowane w Polsce, a materiał wykorzystany do ich produkcji posiada stosowny atest Państwowego Zakładu Higieny. Maseczki  powinny być  odkażane  poprzez proste zabiegi higieniczne to jest  pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza , a następnie prasowane żelazkiem o temperaturze 100-110 stopni Celsjusza. Można stosować inne sposoby odkażania, jak: wygotowywanie przez około 30 minut we wrzącej wodzie, odkażanie środkami w sprayu na bazie alkoholu, a następnie jej suszenie, wykorzystywanie domowego sterylizatora. Maseczek nie powinno się  odkażać substancjami na bazie chloru, gdyż środek ten w długim kontakcie z twarzą człowieka może powodować podrażnienia, a dodatkowo chlor niszczy materiał, z którego maseczka jest wykonana.

Pamiętajmy , że zdejmując lub zakładając maseczkę nie chwytamy jej  za zewnętrzną cześć przednią, ale za gumki, a do czasu prania powinniśmy przechowywać ją w woreczku foliowym. Używana maseczka nie powinna mieć kontaktu z innymi przedmiotami, pamiętajmy też, aby prać je osobno.